[Ana Sayfa]


Kemal Gözler, Türk Anayasa Hukukuna Giriş, Bursa, Ekin, Güncellenmiş 18. Baskı, Ağustos 2023, XVI+384 s.

KİTABIN BÖLÜMLERİ

Bölüm 1: Türk Anayasa Hukukunun Bilgi Kaynakları

Bölüm 2: Osmanlı Anayasal Gelişmeleri

Bölüm 3: Cumhuriyet Dönemi Anayasal Gelişmeleri

Bölüm 4: Temel İlkeler

Bölüm 5: Temel Hak ve Hürriyetler

Bölüm 6: Siyasî Partiler

Bölüm 7: TBMM Üyelerinin Seçimi

Bölüm 8: TBMM Üyelerinin Hukukî Statüsü

Bölüm 9: TBMM’nin İçyapısı ve Çalışma Düzeni

Bölüm 10: Yasama

Bölüm 11: TBMM’nin Görev ve Yetkileri

Bölüm 12: Yürütme

Bölüm 13: Cumhurbaşkanı

Bölüm 14: Yürütme Organının Düzenleyici İşlemleri

Bölüm 15: Olağanüstü Hâl Yönetim Usûlü

Bölüm 16: Yargı

Bölüm 17: Anayasa Yargısı

Bölüm 18: Anayasa DeğişikliğiARKA KAPAK TANITIM YAZISI

Elinizde tuttuğunuz 368 sayfalık Türk Anayasa Hukukuna Giriş başlıklı bu kitap, aynı Yayınevinden çıkan 512 sayfalık Türk Anayasa Hukuku Dersleri başlıklı kitabımızın özetlenmiş baskısıdır.

Türk Anayasa Hukukuna Giriş başlıklı bu kitap, bu kitabın başında bulunan “sunuş” yazısında açıklanan “öğrenci dostu kitap” anlayışıyla hazırlanmıştır. Bu anlayış çerçevesinde, bu kitabın, hacim olarak ince, içerik olarak da kolay anlaşılır olması için özen gösterilmiştir. Dolayısıyla bu kitapta konuların ayrıntılarına girilmemiştir. Bununla birlikte kitap, Türk anayasa hukukunun bütün konularını kapsamaktadır. Ayrıntıları merak edenler, bu kitabın özetlenmiş olduğu 512 sayfalık Türk Anayasa Hukuku Dersleri başlıklı kitabımıza bakabilirler.

Bu kitabın özetlendiği Türk Anayasa Hukuku Dersleri kitabımızdaki “kutu”, “tablo”, “şema”, “resim” ve bölüm sonlarındaki “test soruları” gibi yenilikler, bu kitapta da devam ettirilmiştir.

Bu kitaptaki teorik bilgilerin sindirilmesi için Türk Anayasa Hukuku Pratik Çalışmaları isimli kitabımızdaki uygulamalı çalışmaları yapılması yararlı olabilir.

Bu kitaptan ders çalışırken öğrencilerin 1982 Anayasasının metnine ihtiyaçları olabilir. 1982 Anayasası metni için bizim T.C. Anayasası başlıklı derlememiz kullanılabilir.

Bu kitapta “Türk anayasa hukuku” konuları işlenmektedir. “Anayasa hukukunun genel esasları” konuları için Anayasa Hukukunun Genel Esasları veya Anayasa Hukukunun Genel Esaslarına Giriş isimli kitaplarımıza bakılabilir.SEÇKİ

Bu kitabın iç kapaklarını, önsözünü, içindekiler ve dizin kısımlarını ve örnek olarak seçilmiş bazı sayflarından oluşmuş bir "Seçki"yi görmek için burasını tıklayınız.
ÖNSÖZ


Elinizde tuttuğunuz küçük boy 384 sayfalık Türk Anayasa Hukukuna Giriş başlıklı bu kitap, aynı Yayınevinden çıkan büyük boy 512 sayfalık Türk Anayasa Hukuku Dersleri  başlıklı kitabımızın özetlenmiş baskısıdır. Zaten bu 512 sayfalık kitap da aynı Yayınevinden çıkan 1360 sayfalık Türk Anayasa Hukuku (Bursa, Ekin, 3. Baskı, 2019) isimli kitabımızın özetiydi.

Türk Anayasa Hukukuna Giriş başlıklı bu kitap, bu kitabın başında bulunan “sunuş” yazısında açıklanan “öğrenci dostu kitap” anlayışıyla hazırlanmıştır. Bu anlayış çerçevesinde, bu kitabın, hacim olarak ince, içerik olarak da kolay anlaşılır olması için özen gösterilmiştir. Dolayısıyla bu kitapta konuların ayrıntılarına girilmemiştir. Bununla birlikte kitap, Türk anayasa hukukunun bütün konularını kapsamaktadır. Ayrıntıları merak edenler, bu kitabın özetlenmiş Türk Anayasa Hukuku Dersleri başlıklı kitabımıza ve keza bu kitaptaki açıklamalarla da tatmin olmayanlar, Türk Anayasa Hukuku isimli kitabımıza bakabilirler.

Diğer kitaplarımızda olduğu gibi bu kitabımızda da “kutu”, “tablo”, “şema”, “resim” ve bölüm sonlarındaki “test soruları” gibi yenilikler, bu kitapta da devam ettirilmiştir.

Bu kitaptaki teorik bilgilerin sindirilmesi için Türk Anayasa Hukuku Pratik Çalışmaları isimli kitabımızda yer alan test ve klasik sınav sorularının cevaplandırılması, örnek olayların incelenmesi, problemlerin çözülmesi ve tartışmaların yapılması yararlı olabilir.

Bu kitapta “Türk anayasa hukuku” konuları işlenmektedir. “Anayasa hukukunun genel esasları” konuları için Anayasa Hukukunun Genel Esasları veya Anayasa Hukukunun Genel Esaslarına Giriş isimli kitaplarımıza bakılabilir.

Türk Anayasa Hukukuna Giriş başlıklı elinizde tuttuğunuz bu kitap, konularını özet olarak işlediği için, hâkimlik ve kaymakamlık sınavları gibi meslek sınavları için yetersiz olabilir. Zira bu sınavlarda gittikçe artan oranda ayrıntıya kaçan sorular sorulmaktadır. Bu tür meslek sınavlarına hazırlananların bu kitaptan değil, 512 sayfalık Türk Anayasa Hukuku Dersleri başlıklı kitabımızdan çalışmaları tavsiye olunur.

Bu kitabın 13’üncü ve sonraki baskıları baskısı, 9 Temmuz 2018 tarihinde bütün hükümleriyle yürürlüğe giren 6771 sayılı Anayasa Değişikliği Kanununa göre güncellenmiştir. Kitabın devletin temel organlarına ilişkin olan bölümlerinde önemli değişiklikler yapılmıştır. Özellikle “Cumhurbaşkanı”, “Yürütme Organının Düzenleyici İşlemleri” ve “Olağanüstü Hâl Yönetim Usûlü” başlıklı bölümleri baştan sona yeniden yazılmıştır. K.G.ONLINE SATIN ALMA

Kağıt Kitap: Ekin Yayınevi'ndenYAYIN BİLGİLERİ

Kitabın Boyutları: 13,5 cm x 19,5 cm
Kapak: Karton
Cilt: Tutkal
Sayfa Sayısı: XVI+400 s.
Kağıt: 1. Hamur, 70 gram

Sipariş Adresi:
Ekin Yayın ve Dağıtım
Şehreküstü Mahallesi, Cumhuriyet Caddesi,
Durak Sokak No 2, Osmangazi - BURSA,
Tel: (0224) 223 04 37; 220 16 72; 223 04 37; Fax: (0224) 223 04 37;
E-Mail: info@ekinyayinevi.com
Online Satış: Ekin Yayınevi
Ekin Yayınevi: Kemal Gözler Kitapları
www.ekinyayinevi.com


COPYRIGHT

Copyright ve Sorumluluk
İktibas (Alıntı) Koşulları
Atıf (Kaynak Gösterme) Usulleri

KÜNYE

Editör: Kemal Gözler
E-Mail:
twitter.com/k_gozler
Ana Sayfa: www.anayasa.gen.tr
Bu Sayfa: www.anayasa.gen.tr/tahg.htm
İlk Yayın tarihi: Nisan 2004
Son Değişiklik: 11 Ekim 2020, v2.