TÜRK ANAYASA HUKUKU SİTESİ

(www.anayasa.gen.tr)

 

 

Kemal Gözler, “Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kamil Dilek’in Akademik Kurulda Seçim Anketi Yapması Hakkında Eleştiriler”, www.anayasa.gen.tr/ankete-elestiriler.pdf (Konuluş Tarihi: 12 Ocak 2014).
 

 


Makalenin tam metnini okumak için burasını tıklayınız.


 

 

ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ PROF. DR. KAMİL DİLEK’İN AKADEMİK KURULDA SEÇİM ANKETİ YAPMASI HAKKINDA ELEŞTİRİLER
Kemal Gözler

      ÖZET.- Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kamil Dilek, 10 Ocak 2014 günü Rektörlük A Salonunda saat 10.00-11.30 arasında yapılan Akademik Kurulda, gelecek Rektörlük seçimlerinde aday olup olmayacağına karar vermek için anket yapacağını söylemiş ve öğretim üyelerine “Uludağ Üniversitesi Rektörlük Seçimi Anketi” başlıklı bir anket formu dağıttırarak bir anket uygulatmıştır. Anket formunda sorulan sorulardın biri şudur: “Olası bir seçimde Uludağ Üniversitesi Rektörü olarak Prof. Dr. Kamil Dilek’e oy veririm. Evet. Hayır. Kararsızım”.

     Bu makalede, Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kamil Dilek’in, bir akademik kurulda gelecek seçimlerde bana oy verir misiniz diye anket yapmasının, nasıl hukuka, ahlâka ve demokrasi prensiplerine aykırı olduğu açıklanmıştır.

      Sayın Rektör, anketlerin dağıtılması üzerine, benim ve ceza hukuku hocamız Öznur Sevdiren’in, akademik kurulda böyle bir anketin yapılmasının hukuka ve etiğe aykırı olacağı yolundaki açıklamalarımızı dinlememiş, bizim uyarılarımıza rağmen anketi bile isteye yaptırmıştır. Dahası benim ve ceza hukuku hocamızın anketin hukuka aykırı olacağı yolundaki açıklamalarımıza karşı da “hukuka aykırı bir durum varsa gereğini yaparsınız” demiştir. Hukukun bile bile çiğnendiği bir yerde, ahlakî bir sorun vardır ve ahlâkın olmadığı yerde hukuk da yoktur.

 


Makaleyi okumak için burasını tıklayınız.


Uludağ Üniversitesi Rektörlüğünün Öğretim Üyelerine Gönderdiği “Teşekkür Mesajı” Başlıklı E-Posta ve Anket Sonuçları Hakkında Gözlemler http://www.anayasa.gen.tr/anket-gozlemler.htm


 

NOT: Bu makale kısmen veya tamamen, kaynağı gösterilmek şartıyla tekrar yayınlanabilir, çoğaltılabilir, dağıtılabilir. Makalenin kaynağı şu şekilde gösterilmelidir:

Kemal Gözler, “Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kamil Dilek’in Akademik Kurulda Seçim Anketi Yapması Hakkında Eleştiriler”, www.anayasa.gen.tr/ankete-elestiriler.pdf 


(c) Editör ve Yazar: Kemal Gözler

E-Mail: kgozler[at]hotmail.com

Konuluş Tarihi: 12 Ocak 2014

Ana Sayfa: www.anayasa.gen.tr

Bu sayfa: www.anayasa.gen.tr/ankete-elestiriler.htm

Makale tam metninin adresi: www.anayasa.gen.tr/ankete-elestiriler.pdf